Të 40-at e Rusisë në Ukrainë. Ja humbjet e mëdha të forcave ruse në këto 40 ditë lufte

  • Share

Më shumë se 18.000 ushtarë rusë janë vrarë gjatë luftimeve në Ukrainë që nga dita e parë e sulmimit të Ukrainës. Ndonse Rusia nuk e ka njohur kurrë si “luftë” por si “operacion special” atë se çfarë ajo po kryen në Ukrainë prej 40 ditësh, është Rusia që ka numëruar humbjet më të mëdha ushtarake deri tani.

18.300 ushtarë rus janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë. 147 aeroplanë luftarak janë qëlluar. 134 helikopterë dhe 647 tanke janë shkatërruar nga forcat ukrainase. 1844 tanke të tipit BBM, 330 sisteme artilerie ruse dhe 54 mjete të mbrojtjes ajërore u shkatërruan në këto 40 ditë. Po ashtu janë shkatërruar edhe 107 mjete të ushtrisë ruse MLRS gjuajtëse. 76 furnizues me naftë, 7 anije dhe 1273 mjete ushtarake teknologjike.

Lufta në Ukrainë rregjistron sot ditën e 40-të.

  • Share